Araba lastikleri ve fiyat konusu

Araba lastikleri, otolarda yere temas eden krod bezleri ve tellerin birleşimi ile imal edilen parçalardır. Lastiklerin birçok türü bulunur ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri başka şeylerdir. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun çünkü kullanılan materyallerin, daha esnek, soğuğa güçlü ve yol tutuş niteliğinin başka türe göre çok olmasıdır. Lastik alırken aranan çeşitli nitelikler bulunur. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan kalite arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha uygundur.

Oto lastiklerde istenen temel nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine özel geliştirdiği bir noktası bulunmaktadır. Bunların içerisinde en iyi ciddiyet verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50 liradan başlayarak 1000 TL ve yukarı çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin nitelikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmakta. Lakin, iktisat düzeyine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından evvela güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır.

Nedeniyse aracın yere temas eden tek parçası lastiklerdir ve araç güvenliği adına en önemli kısım şekilde sayılmaktadır. Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu güçlü olması, birden frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması ciddi bir meseledir. ters durumda hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir. Ucuz markalar da araç sahiplerine hizmet vermektedir. lakin, asıl önemli olan, firmanın güvenilirliğidir. Kimi sürücüler ucuza lastik bulabilmek adına, hiç bir kriter bulundurmadan, araç özelliklerini dikkate almadan, yalnızca lastik fiyatlarındaki ucuzluk nedeni ile bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler.

Böylelikle hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki bireylerin hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem parasal anlamda hem manevi açıdan önemli boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine ciddiyet verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz adına en doğru davranış olacaktır. Doğru zamanda doğru lastik seçimi, araca müsait lastik seçimi, ucuz ya da pahalı dikkate alınmalıdır.