Citroen C1 Üretimi Sona Eriyor

Citroen C1 aracın üretimden kaldırılacağı açıklandı. Üretici, benzinle çalışan bu küçük aracın şehir otomobili segmentindeki varlığına son veriyor. Markanın açıklamasına göre; 2005’ten 2022’ye uzanan üretim serisinde 1.2 milyonun üzerinde Citroen C1 satışı gerçekleştirdi. A-segmenti otomobilin iki nesli de Çek Cumhuriyeti’nde, C1’in kardeş otomobilleri Peugeot 108 ve Toyota Aygo ile aynı hatta üretildi. 

O zamandan bu yana Toyota, PSA-Toyota ortak girişiminin şehir otomobili üçlüsünü inşa ettiği Kolin fabrikasını devraldı. Ardından Aygo’nun gelişmiş versiyonu, SUV’den ilham alan Aygo X’i ortaya çıkardı. Citroen ve Peugeot yeni benzinli A-segmenti araç planlarını doğrulamadı. Firma, markanın en küçük ve en uygun fiyatlı modeli olarak görevleri üstlenecek elektrikli dört tekerlekli Citroen Ami modelini pazara sunuyor.

Citroen Ami C1’in Yerini mi Alıyor?

Citroen Ami, elbette doğrudan C1’in yerini almıyor. 2,41 metre uzunluğunda olan Ami, çok daha küçük. Ayrıca dört koltuklu Citroen C1 araca karşın yalnızca iki kişilik oturma alanı sağlıyor. 5.5kWh’lik batarya, 74 km menzil sunuyor. Tam şarj olma, yaklaşık üç saat sürüyor; en yüksek hız ise 45 km /s. C1’in ürün yelpazesinde bıraktığı boşluğu kapatmak için markanın İngiltere kolu, C3 You adlı yeni bir versiyon ortaya çıkardı. Yeni A-segmenti araç, 12,995 sterlin başlangıç ​​fiyatıyla, giden C1 modellerinden daha ucuz.