CV-R Geliyor ve Shell 1 LİTRE YAKITLA 2980 KM

Shell’in, bu yıl dokuzuncu defa yaptığı Shell Eco-marathon, Rotterdam sokaklarında üç gün boyunca devam eden heyecan dolu yarışlarla sona erdi. Avrupa’nın 24 ülkeden 183 talebe takımı 1 litre yakıt ve ya 1kWs enerji ile en uzun mesafeyi kat etmek için emek verdi. talebelerin kendilerinin tasarlayarak yaptığı arabalarla düzenlenen yarışlarda 5 rekor kırıldı. kent konsepti dalında Fransa’dan Polytech Nantes takımı 1 kWs ile 145.7 kilometre ara aşarak akü beslemeli elektrik kategorisinde yeni bir rekora imza attı. Almanya Offenburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden Schluchtspecht katılımcıları ise 1 litre benzin ile 315.4 kilometre yaparak rekoru geliştirdi.

Yeni CV-R Türkiye Yollarında

Satılmaya sunulduğu 1996 yılından bu güne Türkiye’de iyi bir pazarlama yüzdesine sahip olan Honda CR-V, 4.nesliyle Honda şubelerindeki yerini aldı. 2.0 lt benzinli motor seçeneğine sahip olan yeni CR-V, . modeline nazaran birçok yeni niteliği müşterilerine vaad ediyor. Yeni R-V 2.0’ın Lifestyle modeli 95 bin 700, Executive modeli 104 bin 00, Executive Ekstra Güvenlik Paketi ise 111 bin 500 TL’den satışa sunulmaktadır. Üç kanatlı radyatör ızgarası ve ızgaraya doğru uzanan ön arları, Honda’nın yeni “Y” şekilli yüzünü korumaya devam ederken dikey şekilde konumlandırılan geri farlar ilk nesilden (1995) bu ana alışılmış CR-V imzasını taşıyor.

Yeni CR-V’deki şık dokunuşlar arasında yenilenen ön tampon, ön LED gündüz farları ve üç boyutlu tasarımıyla geri LED farları yer alıyor. CR-V’nin kaputunun altındaki üçüncü nesil CR-V’lerde bulunan ve CO2 emisyonları azaltılacak olarak detaylı olarak tekrar tasarlanan 2.0-litre i-VTEC benzinli motor, 5 vitesli otomatik şanzıman ile birlikte çalışıyor. Yeni CR-V 500 çağda 155PS kuvvet ve 4300 çağda 192Nm tork üretirken, yapılan iyileştirmelerle ortalama yakıt tüketimi 7.7 lt’ye ve CO2 salınımı a yüzde 7 iyileştirilerek 179 g/km’ye düşürülmüş. Avrupa pazarı için tasarlanan dördüncü nesil CR-V, İngiltere Swindon’daki tesislerde üretilecek. Outback’e Dizel Otomatik Seçeneği Subaru Outback, makyajlanan yüzü ve dizel otomatik seçeneğiyle satışa sunuldu. Outback’in ön görünümünde bazı değişiklikler göze çarpıyor. Yeni model, daha şık bir ön ızgara tasarımı, daha büyük sis farları, yeni ön farlar ve yine tasarlanmış bir ön tampona sahip.

Outback teki en önemli yenilik ise hiç kuşkusuz 6 ileri lineartronic şanzımanı ile artık Boxer Dizel motor seçeneğinde otomatik vitesli bir alternatife kavuşuyor olması. Dizel Outback bundan sonra, Subaru vazgeçilmezi olan simetrik dört tekerlekten çekişli AWD teknolojisi le birlikte uyum içinde çalışan 2.0 litrelik turbo dizel Boxer otor’a sahip oldu. 3600 devir/dak.’da 150 hp güç üreten Outback, arşılıklı – Yatay yerleştirilmiş 4 silindirli 2.0 litre turbo dizel motoru sayesinde, düşük çağlerden itibaren tork üretme özelliği le kolay kullanım ve zarif bir hızlanma hissi vermekte. 350 Nm’lik torkunu 1600-2400 dd aralığında sunan Outback, bu sayede düşük çağlerde sağladığı maksimum kuvvet ile pratik olarak yol alabiliyor. Dizel otomatik Outback, 2.5 litrelik benzinli otomatik versiyonu ile 2 litre dizel manüel şanzımanlı versiyonun ortasına, 129 bin 949 TL’ lik bir fiyat arallığıyla yerini alıyor.