Hankook’un Araştırmasına Göre Araç Bakımı İhmâl Ediliyor

Hankook Lastikleri tarafından yapılan yeni bir araştırma, Amerikalıların Covid-19 salgını nedeniyle daha az sürüş yaptığını; ayrıca araç bakımını ve sistem kontrollerini ihmal ettiğini ortaya koyuyor. Hankook tarafından yapılan araştırmaya göre Amerikalıların yarıya yakını (yüzde 48) araç ve lastik bakımı randevularını erteledi veya iptal etti. Bunun yanı sıra çok daha fazla sürücü, motor yağı doldurulması (yüzde 73) veya lastik basınçlarının düzenli olarak kontrol edilmesi (yüzde 70) gibi rutinleri ihmâl etti.

Hankook: Araç Bakımı Büyük Sorunların Önüne Geçiyor

Hankook Amerika’nın kıdemli teknik servis uzmanı Daniel Brown: “Bu bahar yürürlükte olan kısıtlamalarla, birçoğunun araçlarını profesyonel bakıma almamış olması anlaşılabilir. Ancak katılımcıların araç ve lastik bakımı uygulamalarını aksattıklarını söyledikleri araştırma, aynı zamanda önümüzdeki aylarda daha fazla sürüş yapmayı planladıklarını gösteriyor. Bu da sürücüler için birçok mekanik soruna yol açabilir. Evde bazı araç bakımı uygulamaları yapılabilse de pahalı işlemlere gerek duyulmadan küçük sorunları önceden teşhis etmek için profesyonel bir servise başvurmak önemlidir.”

Araç Bakımı İhmali Arızaya Yol Açabilir

Veriler, bunun yanı sıra; birçok kişinin kendi başına araç ve lastik bakımı yapmayı planladığını ve profesyonel hizmetin öncelik olmadığını gösteriyor. Ankete katılan Amerikalıların neredeyse yarısı (yüzde 48) pandemi sırasında, daha önceden planlanan araç bakımı randevusunu erteledi veya iptal etti. Bu da eğitimli servis personellerinin gözden kaçırılabilecek pek çok sorunu tespit edememesine neden oldu.

Araç ve Lastik Bakımı Tatil Yolculuğu için Önem Taşıyor

İşletmelerin yeniden açılmaya başlaması ve seyahatlerin artması ile otomobiller birincil seyahat aracı olarak görevlerine devam ediyor. Amerikalıların birçoğu (yüzde 80) normal sürüş düzenine dönmek için 2020 sonrasını beklemeyeceğini belirtiyor. Ayrıca ankete katılanların %60’ı daha fazla sürüş yapmayı planlıyor. Bunun yanı sıra; tatil için uçak yerine %57 oranında otomobiller tercih edilecek. Hankook Lastikleri tarafından yapılan araştırma, Amerikalıların seyahat, araç ve lastik bakımı konularındaki tutumlarını içeriyor. 22-23 Nisan 2020’de gerçekleştirilen ankete 18 yaşından büyük ve ehliyete sahip 1.094 ABD vatandaşı katıldı.

Temel Lastik Bakımı ve Kontroller

Lastikler, aracın zeminle temas hâlinde olan tek bölgesi olduğundan araç bakımı için önem taşıyor. Temel kontroller ve lastik bakımı , hayat kurtarıcı olabiliyor. Öncelikle lastiklerin diş derinliğinin düzenli olarak kontrol edilmesi büyük önem taşıyor. Güvenlik için diş derinliği 3 mm’nin altına düşmüş lastiklerin değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra; lastik basıncının da üretcinin önerdiği değerde olması gerekiyor. Lastiklerin yanlış basınç değeri ile kullanılması lastik performansı, güvenlik, yakıt tüketimi ve lastik ömrü açısından olumsuz etki doğuruyor. Buna ek olarak; lastiklerin rot balans ayarlarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve rotasyon ayarlarının yapılması da hem güvenlik hem de lastiklerin uzun süre kullanılabilmesi açısından önem taşıyor.