Kış Lastiği ile Araç, Yol ve Sürücü İmtihanı

Kış Lastiği Aracın Bir Parçasıdır

Kış lastikleri emniyet kemeri veya motor bakımının periyodik olarak yapılması kadar önemli bir konudur. Kış lastiği fiyatları nedeniyle kişilerin kendilerinin ve sevdiklerinin hayatını düşünmemesi ise yorumsuz kalan bir tutumdur. Sürücülerin kış lastiği ile bilinçli olarak araç kullanmalarını sağlamak toplumun trafikte can ve mal güvenliğini sağlamak adına oldukça önemlidir. Bu nedenle her sürücü aracını çok iyi tanımalı ve hangi şartlarda neler yapılması gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Bilinmesi gereken başlıca kurallardan birisi de hangi mevsimde hangi lastiğin kullanılması gerektiğidir. Kış ayı geldiğinde hemen kış lastiği taktırılmalıdır. Ancak çoğu sürücü her mevsim aynı lastiği kullanarak hem maddi hem de manevi olarak kazanç sağladığını düşünmektedir. Bunla ilgili olarak son yıllarda yapılan incelemeler ve istatistikler kış lastiği kullanılmamasının ölüme varan kazalara yol açtığını gözler önüne serilmektedir.

Raporlarda Kış Lastiği

Trafik müdürlüklerin tarafından yapılan açıklamaya göre Türk İstatistik Kurumu raporlarına göre 2010 yılı içinde buzlu, karlı veya ıslak zeminlerde meydana gelen kazalarda gerçekleşen ölüm oranlarını 1171 kişi olarak belirlemiştir. Bu ölümlerin yanı sıra oldukça fazla miktarda da maddi hasar meydana gelmektedir. Bu kazaların başlıca nedeni sürücülerin kış lastiği kullanmamalarıdır. Kazanın meydana geldiği yüzeye göre gerçekleşen trafik kazalarının sayısında bakıldığında 2010 yılında bazı veriler dikkat çekmektedir. Buna göre karlı zemin üzerinde kış lastiği kullanılmamış olan 453 adet kaza meydana geldiği tespit edilmiş ve 16 tanesinin ölümle 437 tanesinin de yaralanmayla sonuçlandığı görülmüştür. Bunun dışında buzlu zeminler üzerinde meydana gelen kaza adedi de 718 olarak belirlenmiştir. Bu 718 kaza içerisinde 21 kişi hayatını kaybetmiş ve 697 kişi de yaralanmıştır. Kış lastiği fiyatları nedeniyle kışlık lastikleri satın almayan sürücülerin çoğunun günü kazayla sonuçlanmaktadır. Bu kazaların meydana gelmesinde birçok sebep bulunmaktadır. Fakat bu kazaların meydana gelmesinin asıl nedeni doğru araç bakımının olmamasıdır. Kış lastiği kullanımının bilinmemesi nedeniyle bu tür acı vakalar meydana gelebilmektedir.

Kış Lastiği İle Güvende Olun

Kış lastiği fren mesafesini azaltmakla birlikte güvenli bir şekilde yola tutunduğu için hava koşullarında meydana gelen direksiyon kaybını önlemektedir. Bu durum da birçok kazanın önüne geçmektedir. Kış lastiği fiyatlarının işlevine ve uygun olmasına rağmen hala almamakta ısrar edecek misiniz?