Lastik Seçimi Hayati Öneme Sahiptir

Kış mevsiminin yavaş yavaş kendisini hissettirmeye başladığı şu dönemlerde oluşması muhtemel kazaların önüne geçmek için en büyük rol sürücülere düşmektedir. Sürücüler araçlarını doğru bir şekilde mevsim şartlarına uygun hale getirmek zorundadır. Herhangi bir masraftan kaçınmadan yapılan periyodik araç bakımları kadar kış aylarının bir gerekliliği olan kış lastiği almak da önemli bir durumdur. Her mevsim için yapılan bakımlar hayat kurtaracak farklar yaratmaktadır. Özellikle kış aylarında kullanılması şiddetle önerilen ve artık birçok ilde kullanılması zorunlu olan kış lastiği özel karışımı nedeniyle kış aylarındaki zorlu zemin şartlarına kolay bir şekilde uyum sağlamaktadır.

Sahip olduğu yumuşaklık nedeniyle yol tutuş özelliğini üst düzeye çıkaran ve yola sımsıkı bir şekilde tutunan kış lastiği zorlu zeminlerin korkulu bir rüya haline gelmesini engellemektedir.  Ayrıca kış lastiği içeriğinde bulunan malzemeler neticesinde karlı ve buzlu zeminler üzerinde ek olarak çekiş gücü sağlamaktadır. Bu durum da hava ne kadar kötü olursa olsun araç konforunuzun eksilmemesini sağlar. Fabrika çıkışı itibariyle silika malzemesinin kış lastiğinin içeriğinde yer alması yağmurlu havalarda ıslaklaşan zemin üzerinde aracın yola tutunmasını sağlar.  Sürüş kontrolü ve konforu açısından kış lastiği aracın tüm akslarında kullanılmalıdır. Şu duruma da dikkat edilmelidir ki 4×4 araçlarda dahi buzlu yüzey dönüşlerinde tam güvenliği sağlamak adına kış lastikleri kullanılmalıdır. Bu tarz araçlar karlı yüzeylerde iyi olmasına rağmen karlı veya buzlu zeminlerde duruş, fren gibi hallerde zor durumlara düşebilmektedir.

Kış lastiği fiyatları nedeniyle tercih edilmesinde zorluk yaşansa da yaşanan kötü olayların, acı kayıpların önüne geçilmesi için mutlaka bu maliyete katlanılmalıdır. Kış lastiği fiyatlarını düşünerek hayatı daha ucuz görmeye artık bir son verilmelidir. Bunun dışında kış lastiği kullanmak yerine zincir takmak da doğru bir uygulama değildir. Zincir yapısı itibariyle aracın lastik ve mekanik düzenine zarar verdiği için sadece çok zorunlu kalındığında kullanılmalı ve kısa süreli yolculuklar için takılmalıdır. Ani durumlar dışında mutlaka kış lastiği tercih edilmelidir.