Michelin Pilot Sport EV Elektrikli Araçlar için Tasarlandı

Michelin Pilot Sport EV, spor elektrikli araçlar için özel olarak geliştirildi. Formula E elektrikli otomobil yarışları serisinin kurucu ortağı olan Michelin, bu araçların gereksinimleri hakkında benzersiz veriler toplayarak uzmanlık elde etti. Formula E yarışları ile altı sezondan sonra Michelin Pilot Sport EV tasarlandı. Michelin elektrikli otomobil lastiği, markanın bu araçların özel taleplerini karşılamak üzere geliştirilmiş ilk lastiği.

Michelin Pilot Sport EV Ne Zaman Satışa Sunulacak?

Michelin Pilot Sport EV, 1 Nisan itibarıyla elektrikli araçlar için talebin yüksek olduğu Çin’de pazara sunuldu. 2021’in 3. çeyreğinden itibaren ise Avrupa, Amerika ve ülkemizde de satışta olması planlanıyor. Michelin Türkiye sitesinde lastik ile ilgili Türkçe verilere yer veriliyor. Michelin elektrikli otomobil lastiği; konfor, performans, ve çevre dostu özellikleri ile ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Michelin Pilot Sport EV Özellikleri Neler?

Michelin Pilot Sport EV, ElectricGrip Compound TM teknolojisini kullanarak tüm yaşam döngüsü boyunca kuru ve ıslak zeminlerde optimum yol tutuşu sağlıyor. Michelin elektriki otomobil lastiği, özel bileşiği ile daha uzun lastik ömrü sunmanın yanı sıra; elektrikli araç modellerinin yüksek torkunu idare ederek ekstra yol tutuşu sağlıyor. Lastiğin yanak bölgesinde Formula E lastiklerinde yer alan desen ve kadife kaplama yer alıyor.

Michelin Elektrikli Otomobil Lastiği Farkı Nedir?

Michelin Pilot Sport EV, düşük yuvarlanma direnci ile standart Pilot Sport lastiğe kıyasla menzili 59 km daha arttırabiliyor. Ayrıca kabin gürültüsünü azaltan özel geliştirilmiş poliüretan formundaki Michelin AcousticTM teknolojisi sayesinde yüzde 20 daha az yol gürültüsü sunuyor. Elektrikli araçlar sessiz olduğundan, yol gürültüsü genellikle kabinin içinden gelen en dikkat çekici sestir. Michelin elektrikli otomobil lastiği, bu özelliği ile elektrikli araç sahipleri için rahatlık sağlıyor.

Michelin Elektrikli Otomobil Lastiği Neden Geliştirildi?

Elektrikli araç talebi arttıkça onların ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeni ürünler geliştirilmeye devam ediyor. Michelin Pilot Sport EV de bunlardan biri. Yakın zamana dek spor elektrikli otomobil lastikleri, içten yanmalı motora sahip araçlar için mevcut olanlarla hemen hemen aynıydı. Elektrikli otomobiller, yüksek tork ve hızlanma performansının yanı sıra bu araçlara göre önemli derecede daha fazla ağırlığa sahip. Bu da elektrikli araçlar ile kullanılan lastiklerin daha çabuk aşınmasına neden olabiliyor. Aynı zamanda bu araçların yüksek torkuna rağmen lastiklerin yüksek yol tutuş performansı sunması; düşük yuvarlanma direnci ile daha fazla süre şarj edilmeden yol almayı sağlaması gerekiyor. Yeni Michelin elektrikli otomobil lastiği,  özel bileşiği ile tüm bu talepleri karşılamayı başarıyor.