yeni Hiper Araba Yarış Serisinin Sponsoru Michelin

FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası (WEC) organizatörleri, 2020-2023 yılları arasında WEC’in en yüksek yarış sınıfı olacak “hypercar (hiper araba)” kategorisinin özel lastik tedarikçisi olarak Michelin’i tercih etti. WEC’in 2020-2021 sezonunda ilk kez yer alacak olan hiper araba (hypercar) sınıfı, dayanıklılık serisinin en üst araç kategorisi olarak; mevcut LeMans Prototip (LMP) sınıfının yerini alacak. WEC, her yıl haziran ayında düzenlenen prestijli 24 Saat LeMans yarışını da gerçekleştiriyor. Anlaşma, FIA WEC’in ticari destekçisi Automobile Club de l’Ouest (ACO) tarafından açıklandı.

Michelin Yarışta Hangi Araçlar ile Kullanılacak?

ACO Başkanı Pierre Fillon, Michelin’in son yedi yıldır WEC’te aktif olduğunu hatırlattı. Fillon, “Yeni hiper araba sınıfının tedarikçisi olarak Michelin, yeni dayanıklılık yarışlarının parlak dönemine hayati bir katkıda bulunacak.” yorumunda bulundu. Şimdiye kadar yalnızca; Toyota ve Aston Martin, 2020-2021 sezonundan başlayarak hiper araba sınıfına katılmaya karar verdi. 

Michelin İşbirliklerini Güçlendiriyor

Michelin Amerika’nın genel başkan yardımcısı olan Scott Clark, hiper araba kategorisinin tek lastik tedarikçisi olarak seçilmenin; ilginç ve yeni zorluklar sunmasının yanı sıra; seçkin araç üreticileriyle olan işbirliklerini de güçlendirdiğini söyledi. Clark: “Her zaman olduğu gibi; hedefimiz; ömürleri boyunca en üst düzeyde performans ve tutarlılık sağlayan lastikler geliştirmektir. Michelin’in kurumsal stratejileriyle uyumlu olarak; seriye sürdürülebilirlik çözümleri sunan yenilikler getirmeyi dört gözle bekliyoruz”. Michelin ayrıca; başta Kuzey Amerika’ya odaklanan dayanıklılık yarışları serisi olan Uluslararası Motor Sporları Birliği (IMSA) WeatherTech SportsCar Şampiyonası için de lastik tedarik edecek.