Falken Azenis FK520 ve Falken e.Ziex Yaz Lastikleri Testinde Başarıya Ulaştı

Saygın Alman ticaret dergisi “auto motor und sport” tarafından yapılan son ürün karşılaştırmasında, Falken’in iki yaz lastiği modeli “çok iyi” olarak en üst dereceye layık görüldü. Falken Azenis FK520 yaz lastiği ve yepyeni Falken e. Ziex, çok yönlü performansları, güvenlik özellikleri ve fiyat-performans dengesiyle test uzmanlarını etkiledi.

Elektrikli Otomobil Yaz Lastiği Tercihi Nasıl Sağlanıyor?

Yaz lastiği tercih edilirken E-otomobillerin, hibrit otomobillerin ve SUV’ların artan popülaritesi ile birlikte, büyük ölçekli lastik formatları artık talep görmektedir. Yüksek araç ağırlıklarını taşıyabilmeleri ve daha az dirençle yuvarlanabilmeleri, onları alternatif tahrik sistemleri için ideal hale getirmektedir. Bir zamanlar kullanımı sınırlı olan 255/45 R 20 ebadı, artık içten yanmalı motorlu SUV’lar ve elektrikle çalışan modeller de dahil olmak üzere çok çeşitli otomobillere fabrika çıkışlı olarak yaygın bir şekilde takılmaktadır.

Falken Yaz Lastikleri Islak Zemin Performansı Nasıl?

Falken, 2022’den beri mevcut olan Azenis FK520 desenini 80’in üzerinde ebatta sunmaktadır. Yeni e. Ziex esas olarak yüksek performanslı yaz lastiği elektrikli araçlarda kullanılmaktadır. Bu araçlarda kullanılan lastiklerin geliştirme öncelikleri, daha hafif içten yanmalı motorlu araçlarınkinden biraz farklıdır. Pille çalışan araçlar, menzillerini en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan en düşük yuvarlanma direncine sahip yaz lastiği serilerine ihtiyaç duyarken, ıslak zeminde yol tutuş ve yuvarlanma konforu gibi diğer lastik özelliklerini de uygun bir seviyede tutmaktadır.

Falken e-Ziex Yaz Lastiği Testi Sonuçları

Falken e. Ziex, testlerde gösterildiği gibi bu dengeyi çok başarılı bir şekilde sağlamıştır. Yuvarlanma direnci katsayısı 5,7 kg/t olan e. Ziex, iki premium rakibine karşı verimlilik kategorisinde ilk sırada yer almaktadır. Kuru yollarda rakiplerinden daha kısa fren mesafesi elde etti ve test edilen on lastiğin tamamında hiçbir lastik daha sessiz değildi. Güvenlik açısından da Falken e. Ziex mükemmeldir. Islak zeminde fren mesafelerinde ikinci sırayı elde etti ve iyi bir fiyat-performans dengesine sahip, kolay sürülen ve güvenli yeni bir ürün olması açısından “çok iyi” olarak değerlendirilmiştir.

Falken Azenis FK520 Yaz Lastiği Test Sonuçları

Testteki en düşük fiyatlı lastiklerden biri olan Falken Azenis FK520 yaz lastiği de test uzmanları tarafından genel olarak “çok iyi” olarak değerlendirildi. Son derece dengeli performansı, ıslak zeminde iyi yol tutuşu, pratik ve güvenli kuru zemin kullanımı ve sessiz, konforlu yuvarlanma özellikleriyle daha yüksek fiyatlı markalarla eşleşmektedir.

Falken Azenis ve e.Ziex Yaz Lastiği için Doğru Bir Seçim mi?

Falken Azenis FK520 ve Falken e. Ziex yaz lastikleri, en son “auto motor und sport” ürün karşılaştırmasında yüksek performans, güvenlik ve verimlilik seviyelerini bir kez daha göstermiştir. Mükemmel bir fiyat-performans dengesi sunan bu lastikler, özellikle alternatif tahrik sistemlerine sahip olanlar olmak üzere her türden otomobil sürücüsü için cazip bir seçimdir.