Otomobil lastikleri ile fiyatı hakkında

Otomobil lastikleri, otolarda yere değen kauçuk ve tellerin birleşimi ile imal edilen parçalardır. Lastiklerin çok sayıda şekli bulunmakta ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri ayrı ayrıdır. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun sebebi ise kullanılan materyallerin, daha esnek, soğuğa güçlü ve yol tutuş niteliğinin öteki türe göre çok olmasıdır. Lastik alırken aranan türlü nitelikler vardır. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan kalite arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha ucuzdur.

Araç lastikleri için aranan esas nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine özel geliştirdiği bir noktası bulunur. Bunların içinde en çok ciddiyet verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50 liradan başlayarak 1000 TL ve yukarı çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin özellikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmaktadır. Lakin, ekonomi seviyesine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından önce güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. nedeniyse aracın yere temas eden tek parçası lastiklerdir ve araç güvenliği için en ciddi kısım olarak sayılmaktadır.

Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu güçlü olması, birden frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması ciddi bir şeydir. ters durumda hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir. Ucuz markalar da vasıta sahiplerine hizmet vermektedir. ancak, asıl önemli olan, firmanın güvenilirliğidir. Kimi sürücüler ucuza lastik edinebilmek için, hiçbir kriter bulundurmadan, araç özelliklerini dikkate almadan, sadece lastik fiyatlarındaki ucuzluk itibarı ile bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler. Bu sayede hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki kişilerin hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem ekonomik anlamda hem manevi anlamda kayda değer boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine önem verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz adına en doğru davranış olacaktır. Doğru zamanda doğru lastik seçimi, araca uygun lastiğin seçimi pahalıda olsa dikkate alınmalıdır.