Petlas 202 Milyon Dolar değerinde İhracat Gerçekleştirdi

Türkiye’de lastik sektörünün yerli sermayeye sahip öncü firması Petlas, 2018 yılında 202 Milyon dolar değerinde dış satım gerçekleştirdiğini açıkladı. Türkiye’de en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinin 95.sırasında bulunan Petlas’ın ihracat oranı, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 17,6 oranında arttı.  Petlas “Bu Dünya Bizim Memleket” sloganı ile 2018 yılında 109 ülkeye satış gerçekleştirdi. Gelecek yıl çeyrek milyar dolar değerinde ihracat yapmayı planlayan Petlas, Türkiye’de  en çok ülkeye ihracat gerçekleştiren 11. firma olma özelliğine sahip.

Petlas 2019’da İlk 50 İhracatçı Arasına Girmeyi Planlıyor

Uluslararası Satış ve Pazarlama Müdürü Oğuz Ay, Petlas’ın ihracatını, 2017’ye oranla yüzde 17,6 arttırarak 202 milyon değerinde dış satım gerçekleştirdiğini söylerken bütün ekibe gurur veren bu başarının bir sonraki hedef için motivasyon kaynağı olduğunu belirtti. Ay, 2019 yılında dış satım rakamlarını 265 milyon dolar seviyesine taşımayı ve Türkiye için çeyrek milyar doları aşan ihracat geliri sağlayıp en büyük 50 ihracatçı arasına girmeyi hedef olarak seçtiklerini söyledi.

Yerli Üretici Petlas 109 Ülkeye Satış Gerçekleştiriyor

Oğuz Ay, lider firma Petlas’ın Kuzey Amerika’dan Okyanusya’ya, Afrika ve Orta Doğu’dan Kuzey İskandinavya’ya yayılan geniş bir coğrafyada, 109 ülkeye dış satım yaptığını vurguladı. Ay, 2005’te AKO Grup tarafından satın alınan Petlas’ın, o günden bu yana 650 milyon dolara yakın yatırım gerçekleştirdiğini söyledi.  Ay, yerli sermaye olarak; yerli Ar-Ge, yerli teknoloji ve yerli iş gücü ile ilgili yatırımlar ile değer yaratmanın Türkiye’nin dünyaya açılan markası olan Petlas’ın büyümesini hızlandırdığını söyledi. Ay, Türkiye’de lastik sektörü içerisinde lider konumda bulunan ve ülkenin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri olan Petlas’ın milli ve yerli sermayenin gücünü gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Kırşehir Petlas ile İhracatını En Çok Arttıran Şehir Oldu

2005 senesindeki satın almadan ve takip eden yatırımlardan sonra PETLAS’ın dış satımı, 24 milyon dolardan 202 milyon dolar seviyesine ulaştı ve böylece 8 katın üzerinde bir artış gerçekleşmiş oldu. Bu dönem içerisinde, Petlas’’ın fabrikasını içerisinde bulunduran Kırşehir, Türkiye’de ihracatı en fazla artan il mertebesine ulaştı. 2005 öncesinde istihdam oranı 630 kişiye düşen Petlas, bugün 3 bin kişilik istihdam sayısı ile sektörün lideri konumunda. Petlas’ın önde gelen ihracat pazarları, alfabetik sıralamaya göre aşağıda yer alıyor: ABD, Almanya, Avustralya, Azerbaycan, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, Irak, İspanya, İsveç, İtalya, Meksika, Mısır, Polonya, Romanya, Ukrayna, Yunanistan.